Gdzie jechać nad ciepłe morze w listopadzie bez rujnowania kieszeni?

Wakacje nad morzem nie wypaliły? A może masz po prostu dość jesiennej niepogody i marzy ci się oderwać od tej szarej, smutnej rzeczywistości za oknem? W listopadzie też możesz spędzić upojne wczasy nad morzem. I niekoniecznie musisz się liczyć z dużymi kosztami. Po sezonie wiele destynacji turystycznych to mniejszy wydatek, a tanie noclegi nad morzem w Polsce też są w końcu możliwe. Choć akurat w tym ostatnim przypadku trudno mówić o przyjemnej temperaturze.

Czy wczasy nad morzem w listopadzie to dobry pomysł?

Wypoczynek nad morzem to świetny pomysł, ale czy listopad to rzeczywiście dobry moment, aby to zrobić? Jak wszystko, tak i ten wybór ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwie jedną z ważniejszych zalet organizacji wakacji w okresie jesiennym są niższe ceny. Po sezonie oferty biur turystycznych są tańsze. Podobnie ceny w lokalach gastronomicznych, wejściówki, noclegi. O tej porze zresztą dużo łatwiej o kwatery nad morzem. Rzecz jasna tam gdzie jest ciepło, sezon trwa przez cały rok, jednakże i tak poza wakacyjnym okresem da się odczuć choćby mniejsze tłumy.

Zarazem wczasy nad morzem w listopadzie to dobry wybór dla tych, którzy nie zdążyli nigdzie pojechać na wakacje, np. dlatego, że praca im na to nie pozwoliła, bo szef nie dał urlopu. To także dobry moment na to, by podładować akumulatory i zebrać pozytywną energię na nadchodzącą zimę. Listopadowy wyjazd może być również dobrym wybiegiem, by odpocząć od coraz chłodniejszych temperatur i coraz większej niepogody.

Niestety, nie każdy będzie mieć szansę doświadczyć uroków urlopu w listopadzie. Niektórym znowu może przeszkodzić praca. Inni nie będą mogli sobie pozwolić na wyjazd ze względu na dzieci. Listopad to środek szkolnego półrocza i rodzic często jest wówczas dziecku potrzebny, by pomóc mu w nauce. Trudno też wyjeżdżać na wakacje bez dzieci.

Jeśli jednak tylko jest ku temu okazja, warto się na listopadowy wyjazd nad ciepłe morze zdecydować. Koszty takiej wycieczki z pewnością będą niższe niż w sezonie, niezależnie od tego, czy wybierze się wakacje zorganizowane przez biuro turystyczne, czy też samodzielnie. Gdzie zatem jechać? Plaże jakiego kraju odwiedzić w listopadzie, by nie stracić na wyjeździe fortuny?  

Opalanie w listopadzie ? 🙂

Gdzie jechać – ciepłe morze, piękne plaże!

Opcji jest sporo. Listopad jest często polecany jako idealny miesiąc na wyjazd do Tajlandii. Niestety, taki wyjazd to duży wydatek. Na szczęście są miejsca bliżej Polski, które będą idealne na listopadowy wakacje nad morzem. Szczególnie często polecane miejsca to:

  • Cypr
  • Fuerteventura
  • Madera i Portugalia
  • Izrael

Każda z tych destynacji jest świetnym wyborem na jesienno-zimowe wakacje nad morzem. Nawet w tym okresie miejsca te są na tyle ciepłe i słoneczne,  by móc poczuć oddech lata.

W listopadzie na Cyprze temperatura to około 22°C. To nie jest bardzo ciepło, ale zdecydowanie cieplej niż w Polsce. Co więcej, ceny w tym okresie są zdecydowanie niższe. A jeśli nie plaże, to na Cyprze i tak jest co zwiedzać.

Z kolei Furteventura to prawdopodobnie najbardziej popularna z Wysp Kanaryjskich. Nazywana jest europejskim biegunem ciepła. Ma świetny klimat, dość wietrzny. To znakomity kierunek, jeśli zależy komuś na kitesurfingu i surfowaniu. Będzie jednak równie atrakcyjny dla miłośników opalania się, piaszczystych plaż i kąpieli w błękitnym morzu.

Podobnie zresztą, jeśli chodzi o Maderę. Oprócz bajecznych plaż jest tu wiele przepięknych krajobrazów i atrakcji, obok których trudno przejść obojętnie. Z kolei Portugalia kontynentalna to łagodny klimat i ocean podgrzany do temperatury około 20°C – czego chcieć więcej? To zdecydowanie kraj, który warto rozważyć, jeśli w listopadzie marzy nam się ciepłe morze. I jest taniej niż latem, kiedy są tłumy!

Izrael to również doskonały wybór. W listopadzie jest tu ciepło i sucho. Tutejsze plaże są piękne, a kraj nowoczesny i ma bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną. Bez problemu znajdziemy tu noclegi nad morzem. A jeśli nie interesuje nas plażing, to w tym historycznym kraju jest wiele zabytków i interesujących miejsc do zwiedzania.

A może jednak Bałtyk?

Ale kto powiedział, że wczasy w listopadzie to faktycznie musi być ciepłe morze. Bałtyk też jest super! I owszem, można powiedzieć, że to kiepska pora, bo wiatr i zimno, a pogoda niepewna. Tylko że taki opis pasuje w zasadzie do każdego miesiąca nad polskim morzem. Bo jak ma się pecha, to na wiatr, chłód i gorsze warunki można trafić nawet w czerwcu, lipcu czy sierpniu. Oczywiście, jeśli ktoś pragnie popływać lub się poopalać, to Morze Bałtyckie w listopadzie nie będzie trafionym wyborem.

Sceptyk mógłby też podnieść argument, że poza sezonem nad Bałtykiem niewiele się dzieje. Nadmorskie knajpki są pozamykane, jest mniej atrakcji. Do tego pusto na plażach i nie ma tłumów. Jednocześnie są to jednak duże zalety. To wszystko oznacza niższe ceny. Poza sezonem nietrudno o pokoje nad morzem. Brak tłumów pozwala spojrzeć na plaże od zupełnie innej strony. Nie trzeba przedzierać się w tłoku, ani walczyć o miejsca w restauracji czy knajpce. Zresztą, otwarte są tylko te naprawdę dobre miejsca. Łatwiej też wszędzie dojechać czy zaparkować, bo nie ma tylu samochodów.

Zarazem bałtyckie wybrzeże jest świetnym miejscem do spacerów. Jest wiele atrakcji turystycznych nad Bałtykiem wartych zobaczenia. Ponieważ nie ma tylu ludzi, bez problemu można się do nich dostać. Bałtyk poza sezonem to świetne miejsce, aby faktycznie odpocząć i się wyciszyć. Tu jest to, czego tak pragnie wielu Polaków – absolutny spokój. Totalny chillout. Nic dziwnego, że to między innymi o tej porze roku można spotkać na plaży dzikie zwierzęta, na przykład foki. Wszystko to sprawia, że Bałtyk, mimo że nie jest to ciepłe morze w listopadzie, jest dość atrakcyjną alternatywą dla wszystkich tych słonecznych plaż. To morze, które ma wiele do zaoferowania.