Urlop w Janowie Lubelskim: co warto zobaczyć?

Janów Lubelski to miasto zlokalizowane w województwie lubelskim, chociaż historycznie leży na ziemiach małopolskich. Gdy planujesz urlop w tym malowniczym zakątku, sprawdź, co warto tam zobaczyć!

Janów Lubelski – lokalizacja

Położony na granicy Roztocza Zachodniego, Równiny Biłgorajskiej oraz Wyżyny Lubelskiej Janów Lubelski zachwyca swoimi okolicami. Przez miasto przepływa rzeka Białka, natomiast na jego południu rozpoczynają się Lasy Janowskie, które wchodzą w skład Puszczy Solskiej.

Janów Lubelski znajduje się w odległości około 50 km od Sandomierza, 70 km od Lublina oraz 90 km od Rzeszowa.

Dziedzictwo kulturowe Janowa Lubelskiego

Miejscowość Janów Lubelski oraz jej okolice są prawdziwym tyglem kultur. To właśnie tam przeplatały się ze sobą różnorodne tradycje, w tym polska, tatarska, ukraińska czy żydowska, aby stworzyć jedyne w swoim rodzaju dziedzictwo kulturowe, które po dziś dzień jest chlubą Janowa i innych miejscowości w regionie.

Przechadzając się uliczkami Janowa Lubelskiego oraz odwiedzając jego zabytki i muzea, można zatem zapoznać się bliżej z wyjątkową historią całej okolicy, która kształtowana była przez liczne wpływy kulturowe i dzieje różnych ludów.

Janów Lubelski – atrakcje turystyczne

Janów Lubelski jest pełen zachwycających zakątków, dlatego podczas urlopu spędzonego w tym mieście lub jego okolicy warto poświęcić czas na bliższe zapoznanie się z nimi.

Rynek i zabytkowy układ architektoniczny

To tam rozpoczyna się najczęściej zwiedzanie Janowa Lubelskiego. Rynek i jego okolice odzwierciedlają zabytkowy układ architektoniczny miasta pochodzący z połowy XVII wieku.

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej

Znajduje się w zespole klasztornym należącym do dominikanów. W ramach kompleksu znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, klasztor oraz dzwonnica pełniąca funkcję bramy.

Muzeum Regionalne

Poświęcone tematyce regionalnej. Obecnie znajduje się ono w zabudowaniach Starego Więzienia, które pochodzi z lat dwudziestych XIX wieku. Początkowo działało Muzeum Czynu Zbrojnego. Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim gromadzie wiele ciekawych eksponatów, między innymi związanych z historią regionu, archeologią, sztuką. Organizuje również ciekawe warsztaty, między innymi poświęcone ginącym umiejętnościom.

Muzeum klasztoru Ojców Dominikanów

Położone przy Parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. Prezentuje ciekawe dzieje klasztoru dominikanów w Janowie i historię całego zakonu.

Zalew Janowski

Sztuczny zbiornik wodny, który obecnie jest popularnym miejscem aktywnych atrakcji w Janowie Lubelskim. Do wyboru jest wiele ciekawych atrakcji, między innymi można wylegiwać się na plaży i pływać w wodzie. Dostępne są też kajaki, rowerki wodne. W okolicy znajduje się również Park Rekreacji Zoom Natury.

Lasy Janowskie

Doskonała propozycja dla amatorów aktywnego wypoczynku. Na terenie Lasów Janowskich znajduje się wiele atrakcji, w tym:

  • Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
  • Porytowe Wzgórze – w trakcie II wojny światowej odbyła się tam największa bitwa partyzantów w Polsce
  • skansen leśnej kolejki wąskotorowej
  • stadniny koni

Park Miejski

Malowniczy park w Janowie Lubelskim, w którym można miło spędzić czas na świeżym powietrzu.

Kościółek w Momotach Górnych

Zabytkowy kościołek drewniany, którego początki sięgają czasów przed II wojną światową. Jego bogato zdobione wnętrze przyciąga uwagę, tym bardziej, że zostało ono wykonane przez lokalnego księdza bez wykształcenia artystycznego.

Janów Lubelski to zatem kapitalne miejsce dla każdego, kto poszukuje wytchnienia. Urlop spędzony w tym zakątku zapewnia mnóstwo atrakcji i dodatkowo wyjątkowy komfort.