babia góra

Babia Góra bez tajemnic – jak zwiedzać to piękne miejsce?

Babia Góra to jedna z najpiękniejszych gór w Polsce, która w miesiącach wiosennych wygląda niczym Kilimandżaro – otoczona dolinami, na których rośnie już trawa, góruje nad nimi zachowując wciąż grubą pokrywę śnieżną. Z wysokością wynoszącą 1 725 m na szczycie Diablak, daje szansę na odbycie naprawdę intensywnej wycieczki górskiej. Jednocześnie nie ma się czego obawiać, ponieważ szlak przygotowany jest w taki sposób, aby poradziły sobie z nim nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Tym sposobem Babia Góra staje się świetnym pomysłem na spędzenie weekendu w górskim regionie.

Samo zdobycie szczytu nie jest czasochłonne dla osoby, która regularnie spaceruje po górach. Jeśli mamy do czynienia z osobami, które nie utrzymują zbyt dobrej kondycji, warto zarezerwować cały dzień, aby spokojnie wejść na szczyt i zejść z powrotem. Pomocne będzie schronisko na Markowych Szczawinach, gdzie strudzeni wędrówką będziemy mogli zamówić gorący posiłek czy napój. Mówimy oczywiście o miesiącach letnich, kiedy wejście na szczyt góry jest bezpieczne. W sezonie zimowym Diablak jest bardzo zdradliwy i co roku dochodzi tam do sytuacji, w której giną turyści. Warto więc zrezygnować z wyprawy w zimie, jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem i doświadczeniem we wspinaczce wysokogórskiej.

Atrakcje turystyczne w pobliżu Babiej Góry

szlak na babią góręCo w przypadku osób, które chcą spędzić trochę więcej czasu w okolicy Babiej Góry? Cóż, dla nich polecamy atrakcje czekające w Zawoi położonej u podnóża masywu. Jeśli nie chcecie przerywać aktywnego wypoczynku, możecie skorzystać z dostępnych tam tras rowerowych. Najmłodszych z pewnością zainteresuje park linowy, w którym można spędzić wiele godzin bez poczucia znudzenia. Wieczorem warto zarezerwować trochę czasu, by przejechać się na Przełęcz Krowiarki. Zachód słońca obserwowany z tego miejsca będzie doskonałym zwieńczeniem urlopu w otoczeniu Babiej Góry.

Babia Góra jest częścią Babiogórskiego Parku Narodowego. Musimy liczyć się z opłatą za wstęp na jego teren. Jest to jednak koszt kilku złotych od osoby, a widoki, które zobaczymy, są warte każdych pieniędzy. Prosimy o przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie parku. To jedyna droga do tego, by utrzymać piękne rejony Babiej Góry i chronić tamtejsze zwierzęta oraz przyrodę.