tatry

Polskie góry dla każdego, czyli jak zacząć przygodę z Tatrami?

Tatry to polskie góry, z których możemy być naprawdę dumni. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia prezentujące ten masyw z dużej wysokości – robią one ogromne wrażenie. Jeszcze większy zachwyt można odczuć, gdy stanie się tam i spojrzy na wszystko, co w dole. Celem tego artykułu jest pokazanie, że Tatry mają wiele do zaoferowania dla każdego. Nie są to góry przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych wspinaczy, bo są miejsca, w które śmiało można wybrać się z rodziną i dziećmi.

Atrakcją dostępną dla każdego bez wątpienia jest Morskie Oko. Można tam dojść płaską drogą asfaltową, co w miesiącach letnich jest czystą przyjemnością. Zbiornik wodny położony u stóp wzniosłych gór urzeka swoim pięknem. Warto wybrać się tu wczesną wiosną, gdy na wierzchołkach leży jeszcze gęsta pokrywa śnieżna. Gdyby było zimno, zawsze można zatrzymać się na chwilę w schronisku turystycznym i ogrzać się ciepłą herbatą.

Czy wejście na Rysy jest trudne?

Co natomiast z osobami, które poszukują większych wrażeń? Dla nich samo Morskie Oko może być co najwyżej rozgrzewką przed wejściem na szlaki prowadzące w wyższe partie górskie. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o Rysach, czyli najwyższym polskim szczycie. Musimy zdawać sobie sprawę, że częściowo szlak wymaga wspinaczki po łańcuchach, więc osoby z dużym lękiem wysokości czy słabą kondycją nie powinny się na to decydować. Zdrowy, wysportowany człowiek nie będzie miał jednak problemów z wejściem na Rysy. Warto to zrobić, bo jest to najwyżej położony punkt w Polsce, a widok który się z niego roztacza, będziecie mieli przed oczami już do końca życia.

panorama tatr

Jako, że Tatry to najpopularniejsze góry w Polsce, okolica jest mocno rozwinięta turystycznie. Największym ośrodkiem, w którym zatrzymują się turyści, jest oczywiście Zakopane. Mimo, iż oferuje setki obiektów noclegowych i restauracji podających lokalne specjały, warto dokonać rezerwacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W sezonie wakacyjnym czy zimowym może bowiem się zdarzyć, że zwyczajnie braknie miejsc w hotelach i pensjonatach.

1 thought on “Polskie góry dla każdego, czyli jak zacząć przygodę z Tatrami?

  1. Najlepiej zacząć od doliny kościeliskiej, później można jakieś dłuższe ale łatwe szlaki w tatrach zachodnich lub np. dolina 5 stawów przez świstówkę do moka.. no, a później można zacząć się wspinać 🙂

Comments are closed.