Niektóre osoby, które są właścicielami łodzi, jachtów, czy motorówek praktycznie co sezon stają przed wyzwaniem, jakim jest ich transport do lokalizacji docelowej. Może się zdarzyć tak, że konieczny będzie jej transport do mechanika, na inne wybrzeże, do innego kraju lub do garażowania. Czy w takich sytuacjach można samodzielnie przewieźć łódź swoim samochodem osobowym? Jakie są wymagania prawne związane z realizacją takiego transportu?
W jaki sposób powinna być przygotowana łódź i jacht do transportu?
Przygotowanie łodzi lub jachtu do transportu wymaga przede wszystkim jej starannego zabezpieczenia. Wszystkie elementy wystające należy owinąć, a części, które mogą zostać odłączone, należy odkręcić. Urządzenia elektryczne, jak również okablowanie powinny zostać odłączone i schowane w osobnym pojemniku. Następnie należy obejść przyczepę, na której znajduje się jacht lub łódź, albo po nich i upewnić się, że nie zostały już żadne luźne elementy, które w czasie przewodu mogłyby się zgubić lub odpaść i stworzyć zagrożenie na drodze.
Istotne jest to, aby przeprowadzić bardzo dokładny przegląd żagli, jeśli takie są. Muszą one zostać złożone i osłonięte przed deszczem lub innymi czynnikami atmosferycznymi. Na dodatek należy pozamykać okna i drzwi oraz dodatkowo je zabezpieczyć, aby się nie otwarły w czasie przewozu. Tak przygotowany ładunek może zostać załadowany na przyczepę podłodziową lub lawetę.
Transport łodzi i jachtów – czy można je przewozić samodzielnie?
Transport łodzi na przyczepie można zorganizować samodzielnie albo skorzystać z usług profesjonalnej firmy transportowej, jeśli nie ma się sprzętu lub doświadczenia w ich przewozie. Z reguły samodzielnie przewozi się mniejsze jachty i łodzie na krótkich dystansach. W przypadku większych jednostek pływających oraz konieczności przetransportowania na dalszą odległość lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców. Mają oni niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz pojazdy, dzięki którym mogą zorganizować transport do miejsca docelowego.
Warto także pamiętać, aby się dobrze przygotować do załadunku łodzi. Jeśli jest ona przycumowana w porcie, to należy najpierw ustawić przyczepę podłodziową w wodzie, a następnie ustawić na niej jednostkę. Co istotne, łódź musi być ustawiona prosto, dobrze zabezpieczona i przymocowana. Wbrew pozorom ważne jest też zapoznanie się z przepisami ruchu drogowego, które obowiązują takie transporty. W przeciwnym razie można się narazić na srogi mandat. Mowa tutaj o przepisach, które regulują masę całkowitą załadunku wraz z pojazdem, odpowiedniej kategorii prawa jazdy i zasad zabezpieczania żaglówki, czy łodzi na czas przewozu.
Jakie przepisy prawne obejmują transport jachtów i łodzi?
Kierowcy, którzy dysponują prawem jazdy kategorii B mogą ciągnąć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg albo większą, jeśli łączna masa auta, przyczepy i samochody nie przekroczy 3,5t. Dla transportu cięższych jachtów dostępne jest rozszerzenie w postaci kodu 96, który można uzyskać po zdaniu egzaminu państwowego na ciągnięcie przyczepy.
Z kodem 96 maksymalna masa całkowita może wynosić do 4250 kg. Posiadanie prawa jazdy B+E pozwala ciągnąć przyczepę, której masa całkowita wynosi 3500kg, ale muszą zostać spełnione określone warunki. Przede wszystkim DMC samochodu nie może być mniejsza niż masa całkowita przyczepy. Poza tym w przypadku przyczep z hamulcami najazdowymi maksymalna DMC samochodu może wynosić 1,33 razy masę przyczepy.
Transport jachtu wiąże się również z przepisami związanymi z ich wymiarami. Maksymalna szerokość całkowita samochodu z ładunkiem może wynieść 2,55 m, a maksymalna wysokość to 4 m. Jeśli ładunek będzie wystawać z tyłu, to nie może to być więcej niż 2 m. Istotne jest także to, że wystające elementy muszą być odpowiednio zabezpieczone i oznaczone. W normalnych warunkach stosowana jest chorągiewka albo biało-czerwone pasy. Jeśli na drodze panują gorsze warunki pogodowe, to przewoźnik musi zadbać o dodatkowe oświetlenie w postaci czerwonych lampek.
Transport dużych jachtów, czyli ponadgabarytowy
Transport ponadgabarytowy takich jednostek wodnych jak łódź wymaga przede wszystkim odpowiednich uprawnień i spełnienia określonych wymogów związanych z wagą oraz rozmiarem ładunku. Ponadto niezbędny jest odpowiedni pojazd do przewozu łodzi. Aby przetransportować łódź, której masa własna jest o 50 procent większa niż masa samochodu, niezbędne jest posiadanie pojazdu terenowego z napędem 4×4. Minimalna masa takiego samochodu nie może być mniejsza niż 2334 kg, ponieważ umożliwia ona transport przyczepy o masie do 3500 kg.
Kolejnym ważnym wymogiem jest możliwość sterowania hamulcami przyczepy z wnętrza pojazdu. Takie udogodnienia mają z reguły pickupy i duże SUV-y, które produkowane są w Stanach Zjednoczonych. Jeśli taki pojazd zostanie wypożyczony to kierowca musi przy sobie posiadać upoważnienie do jego prowadzenia od właściciela.
Transport łodzi motorowych a przepisy prawa w innych krajach
Niekiedy zdarzają się sytuacje, że właściciel chce zrealizować transport łodzi motorowych do innego kraju. Co powinien wtedy zrobić? Przede wszystkim zapoznać się z międzynarodowymi wymogami prawnymi i przepisami celnymi. Warto bowiem wiedzieć, że każdy kraj ma swoje wewnętrzne przepisy, które muszą respektować także obcokrajowcy. Może się okazać, że wymagany będzie dokument o nazwie Carnet TIR. Ponadto import oraz eksport jachtów, łodzi i motorówek narzuca na ich właścicielach obowiązek przestrzegania procedur celnych. Niezbędne wtedy jest wypełnienie odpowiednich dokumentów, opłacenia cła i podatków. Jeśli ktoś nie ma odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, to powinien zgłosić się do osób, które mogą zorganizować transport jachtu czy łodzi. W ten sposób zminimalizuje się ryzyko wystąpienia ewentualnych problemów na granicy.